Ukrajna EU-tagsága: ennyibe kerülne fejenként minden magyarnak

A Mandiner új sorozatában az ukrán EU-tagság hatásait járjuk körbe.

A politikusok nem hallgatnak rájuk.
Ukrajna EU-csatlakozása a mezőgazdaságot érintené a leginkább, mivel a jelenleg háborúban álló ország amellett, hogy hatalmas megművelendő területekkel rendelkezik, több szempontból is költséges és problémás a többi tagállam szempontjából. A mezőgazdasági szakemberek több uniós országban is felhívták a figyelmet arra, milyen károkat okozna a helyi gazdák számára Ukrajna csatlakozása, de a politikusok látszólag ezzel nem akarnak foglalkozni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Máthé Réka Zsuzsanna, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa.
A német, a lengyel és különösen a francia mezőgazdasági termelők szakszervezetének elnökei is úgy látják, Ukrajna gyors ütemű integrációja mindegyik európai ország mezőgazdasága számára katasztrofális lehet”
– állítja a szakértő.
Máthé Réka Zsuzsanna kiemelte, a magyar mezőgazdaság évente 672 milliárd forintos veszteséget szenvedne el, ami egy gazdára levetítve átlagosan 3,2 millió forint kiesést jelent.
Egyrészt, mert Ukrajna a világ egyik legaláaknázottabb területű országa, aminek következtében hetente történnek halálos balesetek. Ahhoz, hogy folytatódhasson a földek művelése, minél hamarabb aknamentesíteni kell ezeket a földeket, ami a becslések szerint 30-35 milliárd eurós pénzügyi terhet jelentene az uniónak.
A másik probléma, hogy az ukrajnai mezőgazdasági területek néhány nagyvállalkozó kezében vannak, aminek következtében
az uniós források is néhány befolyásos nagyvállalatnál összpontosulnának, ami aránytalanul nagy gazdasági és politikai befolyást jelentene, és a szakértő szerint tovább növelné a korrupció veszélyét.
„A mezőgazdasági területek jó részét mindössze 22 olyan vállalat birtokolja, amelyek fejenként legalább ötvenezer, de esetenként akár százezer hektár feletti területen gazdálkodnak. Ezt nagyon nehéz összehasonlítani olyan kis területek felett gazdálkodó vállalkozásokkal, amelyek Európában működnek” – véli Máthé Réka Zsuzsanna.
Az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa a következőképp összegezte a felmerülő költségeket:
A 30-35 milliárd eurós aknamentesítésen túl az ukrán agráripar újjáépítésére és a megrongálódott mezőgazdasági gépek újbóli beszerzésére nagyjából 9-10 milliárd eurós összeg kell, ahhoz pedig, hogy az ukrajnai mezőgazdaság az Európai Unió követelményeinek megfelelhessen, tíz év alatt,
egyes becslések szerint 40-50 milliárd euró, más becslések szerint több mint 56 milliárd dollár, vagyis mintegy 50-52 milliárd euró befektetés szükséges.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mandiner új sorozatában az ukrán EU-tagság hatásait járjuk körbe.
Nyitókép: Beata Zawrzel/NurPhoto via AFP